JAK NALETĚT PŘI KOUPI ŠTĚNĚTEDatum konání:
29.3.2016

Abychom se zde nezabývali pouze klubovou problematikou, zabrousíme v tomto článku do oblasti chovatel x majitel. Tak, jak existují slušné a neslušné kluby, existují bohužel i slušní a neslušní chovatelé. V nedávně době se na nás obrátilo několik majitelů, kteří se nám svěřili se svými příběhy a inspirovali nás k sepsání (nejen) tohoto článku.   

Začneme pěkně od počátku – jste velký obdivovatel daného plemene a poohlížíte se po novém parťákovi, nejlépe fence. Na internetu Vás zaujme inzerát, kde chovatelka nabízí velmi kvalitní štěňátka velmi levně, prý jde o spojení nejen pro výstavní mola, ale také pro využití v kynologii. Předpokládáte tedy, že štěňata budou nejen exteriérově, ale především zdravotně na výši. S chovatelkou si tedy domluvíte schůzku, štěňata Vás samozřejmě okouzlí, ostatně jako všechna štěňata v tomto věku. I chovatelka působí zprvu sympaticky, proto slovo dá slovo a plácnete si. Zde uděláte první chybu – ano, chovatelka si všude chlubí tím, jak ke štěňatům dává výbavičku včetně smlouvy, ale bohužel už nedodá, že je ta smlouva koncipována tak, aby hájila zájmy chovatele, zatímco majitel nemá práva naprosto žádná. Nicméně Vás to v první chvíli nezarazí, protože ve smlouvě je výslovně uvedeno, že si pořizujete zvíře na chov, takže nepředpokládáte, že by tomu v budoucnu mohlo být jinak. Také je ve smlouvě zakotveno předkupní právo, tedy že si chovatelka od Vás přednostně zvíře odebere zpět, takže si moc hlavu se zbytkem smlouvy už nelámete.

Štěně si tedy odvezete a radujete se z něj. Trochu starostí Vám dělá chovatelka, která se Vám neustále snaží zasahovat jak do výchovy štěněte, tak zejména do jeho výživy, neboť ona uznává pouze a jedině určitý typ stravy, požaduje po Vás každý měsíc fotografii psa a určuje si, kdy k Vám přijede na kontrolu štěněte. Ano, starostlivost o odchov je jistě záslužná, nicméně nic se nemá přehánět a jednoho dne Vám prostě dojde trpělivost s diktátorským přístupem a paní chovatelku odkážete do patřičných mezí. Podotýkáme, že slušně. Od té doby již nejste kamarádi, ale to jste ostatně nebyli ani před tím, takže Vás to tak netrápí.          

Co Vás ale začne trápit, je zdravotní stav fenky. Cca měsíc od převzetí feny jí začnou problémy s očima. Okamžitě tedy navštívíte veterináře a oči léčíte. Nedlouho poté fena přijde o dva přední zuby. Nic závadného nekousala, prostě se jí ulomily. Po konzultaci s veterinářem není operace potřeba, jen se i veterinář podivil, že má zuby tak křehké. Následují problémy s extrémním praskáním polštářků na packách (opět návštěva veteriny) a záněty kůže. To vše graduje zjištěnou alergií na určité složky potravy. Výdaje za doktory pomalu ale jistě začínají narůstat do opravdu nemalé částky. Když už to vypadá, že se stav feny stabilizoval, přichází další rána. Jdete fenu venčit, a ta začne bez zjevného důvodu kulhat. Zpočátku tomu nepřikládáte zásadní význam, nohu masírujete a stav se zlepší. Než si ale stihnete oddychnout, kulhání je tu znovu, tentokrát na druhé noze. Omezíte striktně pohyb, masírujete, nicméně tohle už Vám jako náhoda nepřipadá. Navštívíte proto doktora, který feně předepíše léky proti bolesti. Léky berete, fena je lepší. Léky doberete, její stav se opět zásadně zhorší. Další návštěva veterináře (tentokrát jiného) a bohužel s ní i konečná diagnóza – přetrhané křížové vazy. Váš chovatelský sen se pomalu, ale jistě rozplývá, do chovu přece nedáte fenu s výše vyjmenovanými problémy! Tedy alergika, s očními a kožními problémy, s lámavostí zubů a s přetrhanými vazy na obou nohách.

Výdaje za veterináře pomalu začínají dosahovat podobné částky, jako byla pořizovací cena štěněte. Toho štěněte, které mělo být základem Vašeho chovu, a které jste si s tímto záměrem (a také za odpovídající cenu) kupovali. A protože Vám to nedá, začnete si zjišťovat informace o sourozencích z daného vrhu. Ani Vás moc nepřekvapí, že jeden již byl na operaci s křížovými vazy, druhý s lokty a i ostatní mají zdravotní problémy. Nicméně s překvapením zjišťujete, že zatímco ona chovatelka kritizuje ostatní chovatele (například za přetržené vazy – to je pak dle jejích slov množení nemocných zvířat), pokud se tak stane jejímu odchovu, jde dle jejích slov o „běžný úraz“ a na vině je jednoznačně majitel zvířete.

Situace pro Vás začíná být neúnosná – prakticky celé dny a noci řešíte, co s tím, moc rád byste měl svoji fenku zdravou, na druhou stranu už nemůžete vydávat stále více a více peněz za její léčbu a se strachem čekat, co nového se jí zase objeví. Ano, je to člen rodiny, ano, máte jí rádi, ale musíte se rozhodnout, jak věc budete řešit. Také ve Vás pomalu, ale jistě, klíčí přesvědčení o tom, že přeci fena, určená na chov nemůže mít takové problémy, a že by k tomu měla zaujmout stanovisko i chovatelka. Proto se na ní obrátíte s žádostí o vyřešení celé situace. A teprve nyní se nestačíte divit. Nejde o žádné vady, které by bránily chovu, ale o již zmíněná „běžná zranění“ a za celou situaci můžete pouze a jedině Vy a nikdo jiný. Když argumentujete, že fena není sama, kdo má z tohoto vrhu zdravotní problémy, není Vám to nic platné. Ve smlouvě nemáte naprosto žádnou oporu – jak již bylo psáno, je koncipována vyloženě jednostranně bez toho, aby měl kupující jakoukoli záruku, nebo aspoň nějaká práva. Zajímavé ale je, že cena Vaší fenky odpovídá feně do chovu, ale záruky – záruky nemáte žádné. Když argumentujete předkupním právem chovatelky, toto najednou neplatí. Chovatelka Vaše zvíře nechce. Máte mu najít jiného pána. Argumentujete tím, že nemocného psa nikdo chtít nebude. Máte prý najít někoho, kdo ho chtít bude. Přijde Vám velmi divné, že dokud byla fenka zdravá, chovatelka měla enormní zájem o vše, co se s fenou dělo, ale od okamžiku, kdy onemocněla, již neplatí předkupní právo a máte vlastně smůlu a basta!

V této souvislosti chceme upozornit na to, že zvíře je živý tvor a nikdo Vám samozřejmě nedá záruku na to, jak bude v dospělosti vypadat a ani na to, že fena bude skvělá matka a nezlomí si nikdy nohu. Nicméně existuje celá řada chovatelů, kteří se především snaží o domluvu a rozhodně nebagatelizují situaci, kdy jim z jednoho vrhu vypadne větší počet nemocných zvířat. To samo o sobě svědčí totiž o tom, že by ani rodiče, ani potomci již neměli být nadále použiti k chovu, a už vůbec by neměli být k tomuto účelu nabízeni. Ano, zdravotní problémy se projevily až po určité době, nicméně chovatelka toto naprosto nevzala v potaz a jakákoli slušná domluva s ní byla marná. Celá situace nakonec dopadla tak, že fenu, za kterou majitel zaplatil nemalý obnos, vrátil zpátky chovatelce bez jakékoli kompenzace. Ta se mu alespoň upsala k tomu, že na feně nebudou odchovávána štěňata. Majiteli se tak sen o vlastním chovu rozplynul, stejně jako přesvědčení o tom, že každý, kdo chová psy s průkazem původu je pro tento chov přínosem.         

Další smutnou výpravu do strastí začínajícího chovatele proto končíme důrazným apelem pro Vás, kdo nechcete naletět. Neberte si štěně z první chovatelské stanice jen proto, že je  nejblíže Vašemu domovu. Dejte si tu práci a navštivte více chovatelů, vždyť si vybíráte parťáka na cca deset a více let. Důraz klaďte nejen na prostředí, ze kterého štěně pochází, musíte si sednout i s chovatelem, nechte si ukázat rodiče, vybírejte…. Vybírejte dlouho a pečlivě, neboť také nesete svůj díl odpovědnosti za výběr. Informujte se o předchozích odchovech, o jejich zdravotním stavu, nechte si od chovatele ukázat všechna zvířata a místo, ve kterém žijí.  Ptejte se, ptejte se, ptejte se….. A čtěte. Čtěte kupní smlouvu a hledejte zejména to, jak jsou ošetřena Vaše práva jako kupujícího. Neboť výše popsaná zkušenost byla velmi drahá zkušenost. Majitel nejen že přišel o peníze (kupní cena, veterinář), majitel přišel také o iluze a zejména o klid v duši, neboť fenka mu místo radosti přinesla dva roky obav o její zdraví, dlouhou dobu trápení nad bezvýchodností celé situace a nakonec výčitky svědomí z rozhodnutí, které musel přijmout.

Majiteli jsme nabídli pomoc advokátní kanceláře, se kterou spolupracujeme. V současné době zvažuje, zda této nabídky využije, a zda se bude bránit soudní cestou. Stali jste se obětí podobného „chovatele“? Znáte ze svého okolí podobné případy? Ozvěte se nám na naši emailovou adresu!

Děkujeme  

Vaše Asociace kynologů

 

 


Komentáře


  • 17. 8. 2016 11:17
    Ivča
    Hlavně to chce smlouvu !!!

    Dobrý den,

    také máme špatné zkušenosti... kupovali jsme psa, který de facto neexistovali a údajný majitel chtěl poslat peníze předem, jak to už tak bývá.. Naštěstí jsme nic neposlali, ale v jednu chvíli jsme fakt chtěli !!!! Nakonec jsme si stáhli vzor smlouvy odsud: http://psiusmev.cz/?search=Kupn%C3%AD+smlouva+na+%C5%A1t%C4%9Bn%C4%9B a jistota byla na světě :-) Ale jde spíš o lidi než o smlouvy...


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů